W dniach 13-24 stycznia 2020 r., w Karlovej Studance, odbyło się dwutygodniowe szkolenie narciarskie będące częścią projektu UE mającego m.in. na celu międzynarodową współpracę czeskich i polskich szkół podstawowych. W szkoleniu wzięło udział 34 dzieci ze strony czeskiej (klasa 7A i 7B) oraz 30 dzieci ze strony polskiej (klasa 5 i 6).

Pierwszego dnia miało miejsce zakwaterowanie w Chacie pod Lasem. Po podziale uczestników szkolenia na poszczególne pokoje odebrano wypożyczony sprzęt. Dostępne były zarówno narty jak i snowboard. Z pomocą instruktorów udało się dobrać odpowiedni sprzęt dla uczestników. Popołudnie spędziliśmy na stoku narciarskim Pradědova aréna. Trudność wspomnianego stoku jest oznaczona jako „niebieska”. Stok ma długość 600 metrów a różnica wysokości wynosi 110 metrów. Uczniowie biorący udział w szkoleniu zostali podzieleni na zespoły w zależności od stopnia doświadczenia i umiejętności. Zapoznali się z bezpieczeństwem na stoku, zasadami dotyczącymi korzystania z wyciągu narciarskiego oraz obsługą nart. Snowboardziści uczyli się technik zjeżdżania, w tym zjeżdżania ze stoku w odpowiedniej pozycji. Pierwszy dzień zakończył wspólny obiad i spacer po Karlovej Studánce.

Program kolejnych dni był praktycznie taki sam. Każdy dzień zaczynał się od budzenia z muzyką. Ze względu na duże zainteresowanie dzieci, co drugi dzień zajęcia ruchowe z muzyką odbywały się na śniegu. Po śniadaniu uczestnicy szkolenia przenosili się na stok. Rozgrzewka, przygotowanie do jazdy i sama jazda na nartach. Podstawy szkolenia były takie same, aktywność i trudność rosły wraz z postępami uczestników kursu. Wciąż powtarzaliśmy zasady bezpieczeństwo na stoku, ćwicząc jazdę pługiem, ucząc się podstaw upadków oraz zatrzymywania się. W programie szkolenia uwzględniliśmy również nocne zjazdy na nartach. Przed nocnym odpoczynkiem urozmaiciliśmy program zabawami. Największym powodzeniem uczestników cieszyła się „gra w śmiech”. Podczas tej zabawy czeskie dzieci zostały podzielone na grupy, które miały znaleźć polski żart i zaprezentować go po polsku, a polskie dzieci prezentowały czeskie żarty swoim rówieśnikom z sąsiedniego kraju. Program dnia był również uzupełniany poprzez wizyty na basenie oraz siłowni. Kurs narciarski był wspaniałym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.

Wszystko odbyło się w bardziej niż przyjaznej atmosferze i na szczęście obyło się bez większych komplikacji. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczyli w kursie, jego organizacji oraz nauczaniu. Wszystko to przyczyniło się do płynnego przebiegu szkoleń oraz uzyskania przez nas wspaniałych doświadczeń !!!