Za ideálního fotbalového počasí se v sobotu 26.6.2021 odehrál ve Sportovním areále Zátor 2. ročník mládežnického turnaje UNEKO CUP 2021. (Loňský turnaj musel být z důvodu pandemie koronaviru zrušen.) Na turnaji startovalo 8 týmů v kategorii starší žáci (2007 a mladší).

                Divákům se představili kromě domácího družstva také hráči z Vrbna pod Pradědem, Lichnova, Města Albrechtic, Chomýže, Horního Benešova, Slezských Rudoltic a Polska (Gmina Chrzastowice). Celkem se do turnaje zapojilo 102 hráčů, z toho hned 5 dívek.

Týmy byly rozlosovány do dvou čtyřčlenných skupin, ve kterých hrály systémem každý s každým. Utkání jednotlivých skupin se hrály paralelně na 2 hřištích.

Domácí tým vstoupil do turnaje výborně, když hned v prvním utkání zdolal sousední Lichnov v poměru 3:2. Ve druhém se SK Zátor střetl s hosty z Polska - Gmina Chrzastowice. V zápase naši hráči jasně dominovali a zcela zaslouženě zatížili konto soupeře 8 brankami – konečný výsledek 8:0 hovořil za vše. V posledním utkání se rozhodovalo o vítězi naší skupiny. Zátor musel porazit silného soupeře z Města Albrechtic. Na zápas se ale dostatečně koncentroval a utkání dotáhl do vítězného konce v poměru 2:0. Konečné pořadí skupiny tedy bylo: 1. SK Zátor, 2. FK Město Albrechtice, 3. TJ Sokol Lichnov, 4. Gmina Chrzastowice.

Druhá skupina se hrála v podobném duchu jako ta naše. Také zde byl tým, který jasně dominoval. Po gólově bohatých utkáních bylo konečné pořadí skupiny: 1. TJ Horní Benešov, 2. TJ Sokol Vrbno pod Pradědem, 3. TJ Slezské Rudoltice, 4. TJ Sokol Chomýž.

                Po půlhodinové přestávce byla na programu utkání o konečné umístění na turnaji. Nejprve se v semifinálových utkáních proti sobě postavily FK Město Albrechtice vs. TJ Horní Benešov a SK Zátor vs TJ Sokol Vrbno pod Pradědem. Zápas mezi Městem Albrechtice a Horním Benešovem byl vzhledem k vývoji velmi dramatický a oba soupeři do poslední chvíle bojovali o to, kdo postoupí do finále. Nakonec byli šťastnější hráči z Horního Benešova, kteří svého soupeře zdolali v poměru 2:1. To utkání našich hráčů proti Vrbnu takové drama nenabídlo. SK Zátor nenechal nikoho na pochybách o tom, kdo má být druhým finalistou a svého soupeře rozstříleli 7:0.

Jelikož naši hosté z Polska museli předčasně odjet, bylo jejich utkání kontumováno a 7. místo tak obsadil TJ Sokol Chomýž. Do utkání o 5. místo proti sobě nastoupil Lichnov a Slezské Rudoltice. Utkání se hrálo přes řadu slibných příležitostí dlouho bez branek a diváci se již těšili na drama v podobě penaltového rozstřelu. S tím se však tým ze Slezských Rudoltic nechtěl smířit a v závěru utkání vsítil vítěznou branku, čímž si zajistil 5. místo na turnaji. Na řadu přišel souboj poražených semifinalistů tedy Vrbna pod Pradědem a Města Albrechtic. Vyrovnané utkání skončilo vítězstvím vrbenských 2:1, což jim zajistilo konečné 3. místo.

Vyvrcholením turnaje bylo samozřejmě finále mezi SK Zátor a TJ Horní Benešov. Domácí hráči se hnali za vítězstvím a snažili se svého soupeře přehrávat. Po několika krásných akcích a neproměněných šancích se přeci jen podařilo Zátoru vstřelit vedoucí branku. Ve druhém poločase však přišly chvíle Horního Benešova. Po dvou povedených kombinacích se jim podařilo otočit skóre ve svůj prospěch. A když se pak našim hráčům nepodařilo proměnit žádnou ze svých příležitostí, museli svému soupeři pogratulovat k vítězství.

                Konečné pořadí turnaje je tedy: 1. TJ Horní Benešov, 2. SK Zátor, 3. TJ Sokol Vrbno pod Pradědem, 4. FK Město Albrechtice, 5. TJ Slezské Rudoltice, 6. TJ Sokol Lichnov, 7. TJ Sokol Chomýž, 8. Gmina Chrzastowice.

Všem týmům a hráčům gratulujeme a děkujeme za předvedenou hru a krásné branky.