Litovelské Pomoraví 28. 04. 2022

V rámci projektu jsme zorganizovali pro naše partnery z Chrzastowicz, společně s našimi seniory a zástupci složek výjezd za poznáváním Litovelského Pomoraví. Protože jsme chtěli, abychom za den stihli navštívit celkem 4 místa, museli jsme oželet společnou ranní snídani a hned v 7.00 hodin, když se objevil autobus s polskými přáteli, jsme nastoupili do autobusu firmy Jelínek, kde nás tentokrát přivítal řidič a zároveň majitel pan Jelínek s dovětkem, že „šoféři došli a tak musím zaskočit“. Pan řidič v autobuse vytvořil příjemnou atmosféru a hlavně dodržel napjatý časový harmonogram, který jsem snad 10x předělal, abychom všechno stihli. Ráno ještě před odjezdem jsme s paní starostkou rychle nakoupili koláčky a bagetky, abychom mohli polské skupině nabídnout alespoň malé občerstvení, protože byli na cestě už přes 2 hodiny. První zastávku jsme měli ve městě Loštice a navštívili Muzeum Olomouckých tvarůžků. Tvarůžky slavily úspěch také ve světě. Na světové výstavě ve Vídni v roce 1872 se jim dostalo velkého ocenění. Prohlídka skončila v podnikové prodejně, kde si každý mohl zakoupit tvarůžky různých příchutí, ale raději jsme všechny upozornili, že v autobuse budeme trávit dost času a nákupy je nutno uložit do zavazadlového prostoru. Někteří neodolali a v cukrárně na náměstí vyzkoušeli tvarůžkovou zmrzlinu. Následoval krátký přejezd na největší perlu dnešního dne, pohádkový hrad Bouzov. Z důvodu velikosti naší skupiny jsme byli rozděleni na 2 skupiny a následovala prohlídka základního prohlídkového okruhu. Já osobně jsem byl na Bouzově nejméně 5x a vždy jsem zde objevil něco nového. 

Okolí Litovle je unikátní tím, že památky a atrakce jsou od sebe vzdáleny jen několik kilometrů a přejezdy autobusem nebyly únavné. Začali jsme nabírat malé časové manko a tak jsme spěchali na prohlídku Mladečských jeskyní. O této prohlídce vám nemohu nic říct, protože jsem jako jediný zůstal na povrchu a musel jsem rychle reagovat a posunout čas oběda a poslední zastávky, ale nakonec vše dobře dopadlo. Když se všichni vrátili z podzemí, rychle do autobusu a konečně pořádné občerstvení ve výletní restauraci Sobáčov v příjemném prostředí a rychlou obsluhou. Všichni jsme dostali horký vývar a nemohl chybět řízek s bramborovým salátem zapitý čepovanou Litovlí, která byla předzvěstí naší poslední zastávky. Exkurze v litovelském pivovaru trvala necelou hodinu a byla záživná, díky příjemnému původci, který oživil prohlídku vtipnými průpovídkami. Po ukončení exkurze nás čekala v podnikovém výčepu hodinová ochutnávka toho nejlepšího, co sládci umí uvařit. Věřte, že hodina nám nestačila, ale čas běžel a nás čekalo ještě pokračování v Zátoru. Po příjezdu se česká část odebrala do restaurace U Bizona, kde nám Zbyněk připravil výbornou svíčkovou, a paní starostka se vydala ubytovat polskou skupinu do Krnova do hotelu Vila Café. Po návratu z ubytování se také přátelé navečeřeli a následoval společný večer v sále kulturního domu s živou hudbou a tancem, kterou zajistil pan Břicháček s dcerou. Účel projektu byl opět naplněn a spolupráce se stále více prohlubuje a naši a polští občané se pěkně bavili a navázali pěkná přátelství. 

Pátek 29. 04. 2022 nás čekal také náročný program, který už absolvovala jen polská skupina se zástupci obce paní starostkou Salome Sýkorovou, koordinátorem projektu Luďkem Volkem a Petrem Náhlým. Důvodem proč jen polská skupina, bylo poznání našeho okolí, které všichni dobře znáte. První zastávka byla na zámku v Hošťálkovech, který je v současné době pomalu rekonstruován a provedla nás kastelánka Andrea Šírová. Zámek patří soukromému vlastníku. Přejezd na vrch Cvilín s prohlídkou kostela a křížové cesty v polském jazyce přátele doslova ohromil. Krátký přesun do Úvalna, prohlídka fary, ze které se stalo muzeum nostalgie, poté návštěva vyhlášené Rychty s komentářem pana starosty byla prostě úžasná. Nemohlo následovat nic jiného než oběd v restauraci Zastávka Úvalno, kterou také vlastní a provozuje obec, přivítal nás příjemný personál. K jídlu jsme přátelům objednali polévku a klasický český smažený sýr, který Poláci zbožňují. Samozřejmě jsme to zapili čepovaným pivkem. Zlatý hřeb patečního dne byla odpolední prohlídka krnovské Synagogy, kterou nám zajistil pan Pavel Kuča a zase naše přátelé překvapil, protože přednášel v polštině s velmi vtipným glosováním. Dokonce i zazpíval a zatančil. A to byl závěr našeho dvoudenního setkání, kterým jsme chtěli přátelům ukázat zajímavosti v okolí Litovle a hlavně Krnovsko. Rozloučení proběhlo na autobusovém nádraží v Krnově z důvodu, že přátelé si po návštěvě pivovaru, chtěli v Hypernově nakoupit za zbylé koruny Litovelské pivo, které jim moc chutnalo.

Závěrem musím poděkovat všem zúčastněným, že zvládli tak náročný program a trochu se i omluvit, protože to bylo pro některé dost náročné, ale myslím, že to stálo za to.

Koordinátor projektu Luděk Volek